sobota, 23 stycznia 2021r.
  • image
  • image
  • image

                                                            Spis treści

 

1- Funkcje użytkowe dywanów

2 - Dobór kolorystyczny elementów wystroju

3- Materiały, z jakich wykonuje się dywany

4- Czyszczenie dywanów

5 - Usuwanie plam

 

                                           Funkcje użytkowe dywanów

Dywany pełnią cztery zasadnicze funkcje:

-chronią przed chłodnymi podłogami,

-dekorują pomieszczenie,

-wyciszają i  wprowadzają atmosferę przytulności,

-maskują usterki  podłogi. 

Na rynku jest ogromny wybór dywanów. Bywają różnej wielkości, grubości, mają różne style i kolorystykę. Aby dobrze dobrać dywan do konkretnego pomieszczenia, trzeba się zastanowić, jaka będzie jego najważniejsza rola. Dopiero potem rozpocząć poszukiwanie optymalnego dla siebie dywanu.

                                    Dobór kolorystyczny elementów wystroju

Kombinacji w doborze barw jest nieskończenie wiele, warto podczas ich łączenia skorzystać z koła kolorów.

monochromatyczne

1. Kolory monochromatyczne

Zestawienia monochromatyczne oparte są na zastosowaniu w całym pomieszczeniu jednej barwy, zróżnicowanej, co najwyżej pod względem odcieni i nasycenia.

dopelnia
2. Kolory komplementarne (dopełniające)

Kolory do siebie komplementarne to takie, które leżą dokładnie po przeciwnych stronach koła kolorów. Dobiera się je w pary. Kolory te są bardzo kontrastujące ze sobą, nadają się, więc do odważnych, nowoczesnych projektów. W udanym układzie kolorów dopełniających uwydatniają się one nawzajem, wydobywając to, co w barwach kontrastujących najlepsze. Barwy komplementarne mogą być zrównoważone, albo jeden kolor może dominować, nadając pomieszczeniu ogólny ton ciepły albo zimny Mocno nasycone, komplementarne kolory nałożone na siebie męczą oczy, dlatego warto tego unikać lub wykorzystywać z rozwagą.
 
 analogiczny

3. Kolory analogiczne

Łączenie barw znajdujących się obok siebie na kole kolorów. W przypadku, gdy odcienie monochromatyczne są dla Was zbyt spokojne, a dopełniające zbyt krzykliwe korzystanie z kolorów analogicznych jest idealnym rozwiązaniem.

  typy kolorow   
 
4. Kolory ciepłe i zimne

Ciepłe kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty Zimne kolory: zielony, niebieski, fioletowy Żeby uzyskać harmonijne i dynamiczne zestawienie kolorów należy łączyć dwa zimne z jednym ciepłym lub dwa ciepłe z jednym zimnym. Jest to bardzo prosta sztuczka dająca niesamowite efekty.

 5. Kolory neutralne Wszystkie odcienie białego, czarnego oraz szarego mogą być łączone miedzy sobą lub mogą zostać użyte z każdym innym kolorem.

                                 Materiały, z jakich wykonuje się dywany

Do najczęściej wykorzystywanych włókien przy produkcji dywanów należą:

- Wełna – dywany wykonane z tego włókna są miękkie, antystatyczne oraz nie odkształcają się. Posiadają rzadką właściwość, gdyż podczas nadmiernego wysuszenia pomieszczenia oddają wilgoć, którą wcześniej zaabsorbowały. U niektórych osób wywołują uczulenie. Mogą być atakowane przez mole.

- Jedwab – jedwabne dywany są miłe w dotyku lekkie, odporne na zabrudzenia i antystatyczne. Bardzo często są pięknie zdobione.

- Polipropylen (symbol PP) – wyprodukowane z niego dywany są odporne na ścieranie i zabrudzenia. Poza tym nie płowieją, a mole za nimi nie przepadają. Niestety mają mało urozmaiconą kolorystykę.

- Fryz - materiałem wyjściowym do  produkcji dywanów heat-set fryz jest przędza PP BCF(polipropylenowa), którą   poddaje się  skręceniu  podwójnych  nitek i zagnieceniu ich  w wysokiej temperaturze.

- Heat-set - surowcem wyjściowym do produkcji dywanów heat-set jest przędza PP BCF poddana złożonej obróbce termicznej, przez co ulegają znacznej poprawie jej parametry techniczne

- Akryl - dywany z przędzy akrylowej charakteryzuje przyjemny, miękki dotyk i poziom estetyki porównywalny do dywanów wełnianych. Mają dobre właściwości izolacyjne, są odporne na pleśń i bakterie.

- Poliester - przędza poliestrowa jest odporna i wytrzymała na działanie czynników zewnętrznych, elastyczna i nie odkształca się.

- Bawełna – dywany produkowane są z naturalnego włókna, nie blakną, są antystatyczne. Niestety mogą się mechacić i szybciej zużywać.

                                               Czyszczenie dywanów

Może się zdarzyć, że ktoś poplami dywan. Ważne jest, aby zabrudzeniem zająć się niezwłocznie. Jeśli tego nie zrobimy, plama utrwali się w dywanie i będzie znacznie trudniejsza do usunięcia.

Oto kilka praktycznych wskazówek.

- Plamą należy się zająć bezzwłocznie.

- Rozlaną ciecz zbieramy przy pomocy łyżki lub materiału dobrze wchłaniającego płyny (ręcznik papierowy lub bawełniany).

- Jeśli to konieczne, rozcieńcz rozlaną ciecz wodą.

- Czyszczenie zaczynaj od brzegu plamy i kontynuuj w kierunku jej środka.

- Używaj środków czyszczących rozpuszczonych w zimnej wodzie, zbytnio nie przemaczając dywanu.

- W razie potrzeby, powtórz powyższe czynności.

- Wyczyszczony obszar można wysuszyć, używając wentylatora lub suszarki na niskiej prędkości i w odpowiedniej odległości.

- Dla lepszego efektu wysuszony dywan wyczesz szczotką zgodnie z kierunkiem włosia.

                                                             Usuwanie plam

Nie istnieje środek, który usuwałby wszystkie rodzaje plam, dlatego do każdego ich rodzaju stosujemy inny wywabiacz, odpowiedni do danej tkaniny (wełna, bawełna, naturalny jedwab itd.). Pamiętać też należy, że im plama świeższa, tym łatwiej sobie z nią poradzimy.

Plamy z tłuszczu Zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką, talkiem albo sproszkowanym sepiolitem (pianką morską) i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy.

Zastarzałe tłuste plamy Stary tłuszcz można usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.

Plamy z oleju jadalnego znikną bez chemicznych środków do wywabiania plam, jeśli je namoczysz, a potem położysz tkaninę na parę godzin w słońcu.

Plamy z wody Na jedwabiu: natychmiast wytrzyj do sucha! Inaczej po plamie pozostanie obwódka.

Brzydka obwódka Wokół plamy usuwanej środkiem do wywabiania plam nie zrobi się obwódka, jeśli miejsce to natychmiast wysuszysz suszarką do włosów.

Plamy z alkoholu Plamy powstałe od czerwonego wina lub wiśniówki (także od czerwonego barszczu) trzeba natychmiast posypać solą, a dywan jak najszybciej wyprać.

Plamy po herbacie Miejsca zaplamione herbatą obficie polewać gorącą wodą. Stare plamy usuwać 9% wodą utlenioną z dodatkiem kilku kropel amoniaku.

Plamy po kawie i kakao Świeże plamy zmyć ciepłą wodą z dodatkiem gliceryny lub amoniaku, potem spłukać. Zastarzałe - zwilżyć, a następnie ścierać szmatką namoczoną w gorącej wodzie z dodatkiem boraksu lub amoniaku, a następnie spłukać i wyprać w letniej mydlanej wodzie.

Plamy po jajku Zaprać ciepłą wodą z dodatkiem amoniaku a następnie wyprać w proszku.

Plamy z czekolady Niekiedy skutkuje papka sporządzona z gliceryny i żółtka. Nałóż papkę na plamę, pozostaw na chwilę, a potem starannie zmyj ciepłą wodą.

Plamy z owoców Póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance, a potem normalnie uprać. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą. Niekiedy pomaga również rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiaku).

Plamy z czarnych jagód Z wełny usuwa się cytryną, z jedwabiu - spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.

Plamy po dżemie Jak najszybciej spłukać wodą. Stare plamy namoczyć w roztworze boraksu a następnie wyprać.

Plamy z krwi Natychmiast spłukać zimną wodą z solą. Nigdy nie używać ciepłej wody! Na dywanie: najpierw namoczyć plamę zimną wodą, a potem delikatnie trzeć mocno rozcieńczonym amoniakiem.

Plamy po jodynie Świeże plamy zmywać gorącym mlekiem. Stare zaprać spirytusem, następnie wybielać wodą utlenioną.

Plamy z rdzy Z białych tkanin można wywabić gorącym sokiem cytrynowym. Ostrożnie z delikatnymi tkaninami! Plamy z rdzy można też zwilżyć i natrzeć proszkiem do pieczenia, a potem uprać tak jak zwykle.

Plamy z atramentu Moczy się w gorącym mleku, potem zapiera w ciepłej wodzie z mydłem (w razie potrzeby ze spirytusem mydlanym). Plamy z atramentu na meblach schodzą po użyciu soku z rabarbaru.

Plamy z tuszu do długopisu Trzeba natrzeć kilka razy spirytusem, a potem wywietrzyć tkaninę i starannie wypłukać.

Plamy z wosku Trzeba przykryć bibułką albo papierową serwetką i przykładać ciepłe żelazko tak długo, aż wosk (stearyna) całkowicie wsiąknie w papier. W razie potrzeby można też użyć benzyny. Plamy z barwionego wosku pozostawiają ślady, które usuwa się rozpuszczalnikiem.

Plamy po farbach, lakierach Próbować czyścić denaturatem, benzyną, terpentyną. Plamy z farby olejnej zetrzeć mieszanką złożoną z 2 części amoniaku i 1 części terpentyny, a następnie zmyć ciepłą wodą. Lakier do paznokci zmywać acetonem. Uwaga! Nie należy używać acetonu do włókien octanowych, np. sztuczny jedwab.

Plamy z kleju Plamy z kleju uniwersalnego można wywabić z tkanin i dywanów acetonem. Trzeba jednak robić to ostrożnie, żeby kolory tkaniny nie wyblakły.

Plamy ze smoły Naciera się masłem albo gliceryną, zostawia środek na jakiś czas, a potem spiera. W razie potrzeby można też użyć benzyny.

Pasta do zębów czyści też plamy Jeśli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.

    

SoftCom Włocławek